Çayın Sıkı Dostları: Kekler / Kızarmış Tereyağlı Kek

 

Kızarmış Tereyağlı Kek / Brown Butter Cake / İlk Tadışta Aşk

 

Bu nefis kekin her lokmasında kızarmış tereyağının verdiği doyumsuz lezzeti bulacaksınız. Hele tereyağınız iyi kalitede ise bu lezzet, şüphesiz, katlanacaktır.

Şimdi yağın kızdırılmasını sağlıksız bulanlar var ve haklıdırlar ama rahmetli anneciğim tereyağını kızartmadan çorbanın, eriştenin üstüne dökmezdi. Mis gibi manda tereyağı kızdırınca nasıl güzel kokardı. İçindeki minik tortu parçaları kızarır ayrı bir lezzet alırdı.

Seyrederdim marifetli ellerin çalışmasını fazla soru sormadan…   Şimdi de, ister istemez, gördüğümü yapmaya çalışıyorum.

 

Kızarmış Tereyağlı Kek / Brown Butter Cake / İlk Tadışta Aşk

 

O cânım halis manda tereyağlarını şimdi bulmak çok zor olsa da, mutfak alışkanlıkları hep anneden geçiyor ve öylece sürüyor.

Şimdi hiçbir şeyin, suyun bile, tadı eskisi gibi değil ama biz yine, elimizden gelen en lezzetlisini yapmaya çabalayalım.

 

Kızarmış Tereyağlı Kek / Brown Butter Cake / İlk Tadışta Aşk

 

Kızarmış tereyağı kek malzemesine eklendiğinde renk, koku ve tat değişiyor. Bambaşka bir hal alıyor. Ancak,  tereyağını kızartırken, yanmasına engel olmak için başında durmak, hafif hafif çalkalamak, altın rengini elde edince hemen ateşten indirmek gerekiyor.

Sonra gelsin nefis tatlar…

 

Kızarmış Tereyağlı Kek / Brown Butter Cake / İlk Tadışta Aşk

 

 

KIZARMIŞ TEREYAĞLI KEKKızarmış Tereyağlı Kek / Brown Butter Cake / İlk Tadışta Aşk

225 gr. tereyağ

4 yumurta

1 su bardağı toz şeker

1 tatlı kaşığı kabartma tozu

2 su bardağı un

 

 

 

Yumurtaları şekerle çırpıp kabartın. Tereyağını hafif ateşte kızartın. Ateşten indirdikten sonra bir iki dakika  bekleyin. Sonra çırptığınız malzemeye ekleyin. Kabartma tozu ve ununu ekleyip kek harcını tamamlayın. Her zamanki gibi, fırınınıza göre, 160- 170 derecede, kürdan testi ile pişirin.

Ağzınız hep tatlı olsun… Afiyetle,