Seven Ne Yapmaz… / Çikolatalı Bezeler

Çikolatalı Beze/ Chocolate Meringue

Daha önce çok sevdiğimden bahsederek beze tarifi vermiştim. Bezeyi yalnız sade olarak değil, çeşitli malzemelerle zenginleştirerek yapabiliyoruz… Böylelikle o çok sevdiğimiz tadına tat katmış oluyoruz.

Çikolatalı BezeÇikolatalı Beze / Chocolate Meringue

Bunlar çikolatalı olanlar… Erimiş çikolata bezenin içindeki kaymakla buluşunca nefis bir birliktelik çıkıyor ortaya… Bezenin içine sanki çikolatalı krema doldurulmuş da ısırınca ağzınıza dökülüyor… E, hal böyle olunca yediğiniz bezenin sayısını unutuveriyorsunuz… Daha pişerken evdeki o harika çikolata kokusu da cabası… Gel beni ye, diyor, bağıra bağıra… Uyarımızı yapalım, günah bizden gitsin… Dikkat, çok nefis! 🙂

 

ÇİKOLATALI BEZEÇikolatalı Beze/ Chocolate Meringue

3 yumurta akı

1su bardağı toz şeker

Yarım çay kaşığı krem tartar

1 kalıp (80 gr) sütsüz çikolata

 

Yumurta aklarını şeker ile önce 5 -10 dakika benmaride köpürtün. İndirdikten sonra krem tartarı ekleyip 15 dakika daha çırpın, koyulaşsın. Yine benmaride erittiğiniz çikolatayı köpürmüş yumurta aklarına ekleyin. Fazla değil, mermer etkisi yapacak kadar bir iki karıştırın. Sonra kaşıkla yağlı kağıt serilmiş tepsiye dökün. 100 derece fırında 45 dakika kalsın. Kapatınca fırının kapağını aralayın, içinde soğusun.

Afiyetle,

Reklamlar