Çayın Sıkı Dostları: Kekler / Mandalinalı Kek

Mandalinalı Kek / İlk Tadışta Aşk

Akşamüzeri içilen çay, günün yorgunluğunu alır gibi olur… Ama yanında olmazsa olmazı bir dilim kek, günün en çok tatlı istenen saatinde ilaç gibi gelir.

Kek yapması kolay, pişmesi çabuk… Anneciğim çok güzel üzümlü cevizli kek yapardı. Öyle mikserler, blenderler  hatta yumurta çırpıcısı bile yokken; el alışkanlığı, göz kararı ile çırpıverirdi.. Bazen de içine mısır unu eklerdi… Nasıl güzel olurdu, bütün gün onu yerdim. Şimdi ben, o keki hiç tutturamıyorum… Ya ufalanıp dökülüyor, ya üzüm ceviz oranı farklı oluyor, ya da sert ve tatsız… Belki de artık annem olmadığı içindir.

Ondan kalan bazı reçeteler var hala kullandığım ama bu şimdi vereceğim mandalinalı kek, benim yeni yaptığım bir kek. Mis gibi, mis gibi mandalina kokuyor… Altın rengi.

Mandalinalı Kek / İlk Tadışta Aşk

 

Yapması da her kek gibi çok kolay… Yalnız kullandığımız mandalina cinsi daha önce reçelde kullandığımız cinsten olmalı… Rengi koyu, çok yumuşak olmayan kabuklu, çekirdekli… Kabukla etli kısım arasında boşluk olmamalı…

 

Mandalinalı Kek / İlk Tadışta AşkMandalinalı Kek / İlk Tadışta Aşk

 

Gelelim yapılışına… Sadece çırp, dök, pişir değil ya, o yüzden benim sevdiğim işlerden…

 

MANDALİNALI KEKMandalinalı Kek / İlk Tadışta Aşk

3 yumurta

1 su bardağı toz şeker

1+ 1/2 su bardağı un

3 – 4 mandalina

100 gr. tereyağ

1 paket vanilya

Yarım paket kabartma tozu

 

Mandalinaları kabuğuyla beraber yarım santim kalınlığında yuvarlak yuvarlak kesin. Tabanı düz bir tencereye bol şeker serpin. Hiç dokunmadan, arada tencereyi hafifçe sallayın, şeker erisin. Rengi koyulaşır gibi olduğunda kestiğiniz mandalinaları üstüne dizin. Sulanır gibi olacaktır. Dilerseniz yarım kahve fincanı su serpin. Mandalinalar bu karamelin içinde biraz pişsin ama çok değil. Bir çatal yardımıyla çevirin. Şekerleme görünümü alsın. Sonra altını kapatın.

Keki yapacağınız kabı yağın bir kısmıyla yağlayın. Toz şeker serpin. Ve mandalinaları, yan yana boşluk bırakmadan şekerin üstüne dikkatlice yerleştirin. Sonra tencerede kalan karameli dökün. Keki pişireceğimiz kalıp hazır. Şimdi kek hamurunu yapabilirsiniz.

Kek yapmayı bilirsiniz işte, şekerle yağ çırpılacak, yumurtalar ve diğer malzemeleri sırasıyla eklenecek. Yalnız bu arada, unu eklemeden önce, kabuğunu soyup blenderden geçirdiğiniz iki mandalinayı kek hamuruna ekleyin. Sonra yaptığınız hamuru kalıba, mandalinaların üstüne döküp 160 derecede pişirin.

Olup olmadığını, sık sık kontrol edin. Piştiğinden emin olmak için kürdan batırıp yoklayın. Çıkarınca biraz beklesin. Ters yüz edip soğutun.

Afiyetle,

 

11042063_942518225767518_252735767_n